Logowanie

Logowanie za pomocą Centralnej Usługi Uwierzytelniania PRz. Po zakończeniu pracy nie zapomnij zamknąć przeglądarki.

Strona główna > Formularz

733. Koło jezdne z autoamortyzacją.

Opis rozwiązania:
Obecnie w celu amortyzacji drgań od kół jezdnych stosowane są głównie resory oraz amortyzatory, spośród których wyróżnić można resory piórowe, mające postać sprężyn utworzonych ze stalowych płaskowników, amortyzatory hydrauliczne i pneumatyczne o bardzo różnorodnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Wadą ich jest, z uwagi na skomplikowanie konstrukcji, zwiększona awaryjność jak również konieczność okresowej obsługi technicznej, której zaniedbanie wpływa negatywnie na ich żywotność. Koło jezdne z automatyzacją charakteryzuje się tym, że jego obręcz stanowi zespół, co najmniej trzech elementów łukowych połączonych z pierścieniem zewnętrznym. Elementy te wykonane są z elastycznego materiału. Elementy łukowe obręczy osadzone są w gniazdach felgi o takim samym kształcie, co współpracujące z nimi elementy obręczy. Część powierzchni felgi, która po złożeniu kształtek tworzy gniazda na pomieszczenie łukowych elementów w celu poprawy właściwości koła powinna być pokryta materiałem zwiększającym odporność na ścieranie i zmniejszającym tarcie, np. teflonem. Koło mocowane jest do osi, która jest sztywno i bezpośrednio połączona z korpusem pojazdu.

Korzyści:
• Koło jezdne tłumi drgania układu poprzez odkształcenie obręczy, która działa jak sprężyna. Energia jej zderzenia z nierównościami podłoża, po którym przemieszcza się pojazd jest w dużej mierze przez nią pochłaniana.
• Koło pracuje na całym obwodzie obręczy niezależnie od miejsca uderzenia o nierówność podłoża dając ciągły efekt amortyzacji powstałych drgań.
• Uproszczenie konstrukcji zawieszenia, jego obsługi.
• Wyeliminowanie awaryjności układu jezdnego dla niektórych rodzajów pojazdów.
• Zmniejszenie wagi pojazdów.
Ze względu na posiadane cechy rozwiązanie w szczególności znajdzie zastosowanie w wózkach inwalidzkich, a także w wózkach do przewozu niemowląt czy też małych dzieci.

Rekord w RegisterPlus: LINK

Ulotka do pobrania:  

Twórca/Twórcy:
Paweł Fudali
Sławomir Miechowicz

Data zgłoszenia:
2011-06-13

Numer zgłoszenia:
P.395248

Data udzielenia patentu:
2016-06-16

Numer prawa wyłącznego:
PAT.224363

Nagrody:

POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza; al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów
tel.: +48 17 865 11 00, fax.: +48 17 854 12 60
Administrator serwisu:
Deklaracja dostępności | Polityka prywatności